Літня іконописна школа

Історія створення Іконописної школи та організація

У 2010 р. у Свято-Онуфріївському монастирі в с. Лаврів на Старосамбірщині було відкрито Літню іконописну школу «Відродження бойківської ікони». «Відродження бойківської ікони» – один із заходів у програмі фестивалю «Карпатія». Літня школа українського іконопису була зініційована о. Михайлом Олійником (голова Комісії з питань церковного мистецтва та архітектури Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ та декан Факультету Церковного мистецтва у Дрогобичі), Володимиром Горбовим (Екс-голова Старосамбірської рай. Ради), Олесем Дзиндрою (директор львівського «Музею Ідей») та молодими талановитими іконописцями, випускниками Львівської національної академії мистецтв Тетяною Скоромною і Тарасом Кузівим. Захід проводиться за фінансової підтримки Старосамбірської районної ради та державної районної адміністрації. Старо-Самбірська районна рада та райдержадміністрація опікується проживанням і харчуванням студентів. Свято-Онуфріївський монастир надає приміщення для праці і богослужінь, частково опікується побутом.

З життя школи

Протягом п’ятьох років міжнародна іконописна школа у Лаврові проводить навчання два тижні влітку в другій половині серпня. Кожного року учасниками школи є бл. 40 осіб різного віку і професії. Адреси учнів Іконописної школи: Польща, Казахстан, Донецьк, Київ, Івано-Франківськ, Тернопіль, Львівщина. Учасники школи мають можливість перебувати у монастирі, заснованому в XII ст., давньому духовному центрі Галичини, відпустовому місці, та брати участь у щоденних богослужіннях. Це не лише мистецька школа, де студіюють малярські техніки, а школа образотворчого богослов’я, де важливо те, що відбувається у душі іконописця. Учасники школи щодня беруть участь в Літургії, занурені в молитви та духовні науки, піст і священне мовчання.

Учасники школи мають можливість:

 • Відкрити талант до іконописання;
 • пізнати старовинну технологію іконописання;
 • написати одну чи кілька власних ікон;
 • заглибитися у богословські аспекти іконографії;
 • познайомитися з історією візантійського та українського іконопису;
 • ознайомитися з іконописним мистецтвом старовинних церков;
 • брати участь у щоденних богослужіннях та реколекціях для іконописців.

Мета і завдання Літньої іконописної школи:

 • Відкриття культурної спадщини для виховання сучасних і майбутніх поколінь.
 • Освіта вірних у сфері сакральної культури.
 • Відродження сакрального мистецтва як важливого елемента духовності, вивчення здобутків вітчизняного церковного мистецтва, долучаючись до тієї традиції, яка була перервана у роки безбожницького режиму.
 • Виявлення талантів серед вірних: священиків, богословів, катехитів, художників та всіх зацікавлених, які змогли б проявити себе як іконописці. Прагнемо відшукати і допомогти талантам. У Школі через реколекції і богословські студії художники можуть отримати богословський вишкіл, а студенти з богословською освітою – художній. Усі, хто любить ікону і цікавиться нею, зможуть багато про неї дізнатися і спробувати написати власноруч.
 • Опіка Церкви вихованням нової генерації творців священного мистецтва – митців-богословів. Допомога художникам, які в даний час працюють над розписами храмів здобуття або підвищення богословської та спеціальної освіти в галузі церковного мистецтва.
 • Духовна зустріч з Богом. Літня іконописна школа у краї, що пишається своїми 500-літніми дерев’яними церквами та образами народних майстрів, є як мистецтвознавчою, так і духовною: її учасники знайомляться з монастирським життям, беруть участь у спільних молитвах, святих таїнствах, навчаються під духовною опікою капелана о. Тараса Рисея.

У програмі навчання іконописної школи

 • реколекції для іконописців і художників;
 • ознайомлення з історією візантійського, західноєвропейського та українського іконопису (зокрема, Бойківщини);
 • курс богослов'я ікони, літургіки;
 • практичні заняття (технологія підготовки основи, копіювання та створення власної ікони);
 • відвідання експозицій ікон Національного музею ім. Андрея Шептицького, церкви-музею Св. о. Климентія Шептицького у Львові та інши старовинних церков нашого краю, зокрема Львова та Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

Школа має трьохрічне навчання. Після закінчення кожного курсу учні отримують відповідне посвідчення, а після завершення повного курсу – сертифікат про отримані навики з правом праці в окремих ділянках церковного мистецтва та можливістю вступити на факультет Церковного мистецтва у Дрогобичі.

План роботи іконописної школи на 2015 р.

У 2015 р. школа має 3 курси. Тривалість навчання: 13-26 липня.
13 липня – відкриття навчального курсу 2015 р.
13-18 липня – навчання, практичний іконопис.
19 липня – відвідання музейних експозицій ікон та храмів у Львові та Дрогобичі.
19-25 липня – навчання, практичний іконопис.
26 липня – закінчення навчання, відкриття експозиції ікон, святковий молебень, посвячення ікон, вручення посвідчень.