Новини

Гості з Польщі
Минулого тижня до нашого іконописного Факультету Церковного Мистецтва, що при Дрогобицькому Інституті Пресвятої Трійці, завітали гості.
Група польських іконописців, якою керує подружжя Кшиштофа і Барбари Цудо, прибули на запрошення БФ «Карітас» для розпису іконостасу в храмі свчмч. Омеляна Ковча. Польські колеги були приємно здивовані, довідавшись, що в Дрогобичі також існує своя іконописна школа і виявили бажання познайомитись ближче. На запрошення керівника факультету, о.Михайла Олійника, гості разом зі студентами та викладачами факультету здійснили унікальну і незабутню екскурсію по дерев’яних храмах Дрогобича - Воздвиження Чесного Хреста і Святого Юра.
Потім відвідали художню майстерню факультету, де оглядали студентські роботи, копії бойківських ікон різних епох. При перегляді робіт, о.Михайло розповів гостям про традиції та історичні корені українського іконопису, про спільне і відмінне українського, московського, візантійського і латинського іконописних стилів. Польським малярам сподобалось оглядати представлені роботи, тим більше що значна частина їх створені в щорічній літній іконописній школі у монастирі Святого Онуфрія (с. Лаврів), керівником якої також є о.Михайло. Польські гості були захоплені, почувши, що ці ікони написані у тиші монастирських стін давньою темперною технікою, з молитвами і реколекціями. Здивувало їх також і те, що на факультеті навчають стародавніх технік книжкової мініатюри і графіки (викладач п. Мар’яна Мирошниченко).
Отримавши велику кількість позитиву і запросивши наших студентів та викладачів у Вадовіце, польські малярі виявили бажання підтримувати стосунки і здійснювати спільні проекти. Тож, творчих успіхів усім нам!.

Катерина Сурма
7.08.2017р.


Майстер-клас з іконопису в Тустані
Яскравим сонячним спомином відлунює в серці дійство, на якому довелося побувати у ці вихідні. Лицарські бої, середньовічні танці, ярмарки майстрів, майстер-класи – і все це виважено, організовано, гармонійно… Наче час повернувся назад і ти опинився на середньовічному торговищі, де все справжнє – лицарські обладунки, коні, гончарний круг. І як острівець у бурхливому морі – Духовна територія, де за довгим столом з дошок, на довгих лавах схилились над пильною справою зо два десятки людей. Вони… пишуть ікону. Справжню українську середньовічну ікону.
Ось так виглядав майстер-клас студентів та викладачів Факультету Церковного Мистецтва, при Дрогобицькому Інституті Пресвятої Трійці, які вже не вперше проводять подібне дійство. Цього разу малярство іконописців занурило присутніх в епоху середньовіччя, де воїни-святі у металевих латах і на конях тримають духовну оборону.
Над столом дивовижна тиша – тут і гості фестивалю з Одеси і воїни-реконструктори і просто діти з мамами, бабусями. Вкінці кожен їде додому з власною іконою – ликом Святого Архангела Михаїла чи зображенням Святого Юрія-Змієборця.
Декан іконописного факультету, о. Михайло Олійник та зам. декана п. Мар’яна Мирошниченко (викладач книжкової графіки), а також студенти Наталія Шугало, Оксана Стефанів, Катерина та Анастасія Сурми щиро дякують організаторам фестивалю «ТуСтань» за запрошення.

Катерина Сурма
7.08.2017р.

Майстер-клас з середньовічного іконопису
З 2 по 6 серпня 2017 р.Б. у с. Урич проходитеме щорічна подія культурного життя - фестиваль української середньовічньої культури «Ту Стань!». На ньому буде безліч цікавого: танці, бої, майстер-класи... Студенти та викладачі факультету церковного мистецтва не залишились осторонь і проведуть унікальний майстер-клас з середньовічного іконопису. Майстер-клас відбудеться в неділю, 6 серпня, о 13 год. на духовній території фестивалю. Запрошуємо всіх зацікавлених!

Проща до Грушева
Проща до святого місця – це завжди подія, особливо, якщо це місце Церква офіційно визнає українською Фатімою… А ще з’являється відчуття повноти і радості від того, що долучаєшся до Божої справи і робиш потрібні речі. З такими думками викладачі та студенти іконописного факультету Церковного мистецтва при Катехитичному Інституті Пресвятої Трійці вирушили на цьогорічну ювілейну прощу до Грушева, де 30 років тому відбулося об’явлення Божої Матінки.
Приємно тішили погляд прекрасні копії давніх українських бойківських ікон, імпровізовану виставку яких влаштували іконописці прямо посеред велелюдного натовпу прочан. Паломники жваво цікавились, фотографували і купували роботи, виготовлені на заняттях іконописного факультету та в монастирі с. Лаврів, де ось вже близько 10 років проходить щорічна літня іконописна школа.
Іконописці ретельно готувалися до прощі і виготовили багато різноформатних копій чудотворної Грушівської ікони початку ХІХ ст. Одну з таких копій, роботу студентки факультету, Наталі Шугало, розміром 100×70см отримав у подарунок Блаженний патріарх Святослав Шевчук, а інший високий гість – Папський нунцій отримав роботу ще однієї студентки факультету – Василишин Жанни, розміром 70×50см.
Залишається сподіватись, що чудотворний образ Грушівської Божої Матінки буде захищати високих церковних достойників і весь український народ, а також додасть снаги дрогобицьким іконописцям у їхній наполегливій праці популяризувати людям немеркнуче світло прекрасної бойківської ікони.

Катерина Сурма
16.05.2017 р.

Святий Георгій-Переможець скликає воїнів.
Ніщо так не об’єднує людей, як спільна творча праця.
У цьому вже вкотре переконалися учасники майстер-класу з іконописання, який спільними силами влаштували викладачі і студенти іконописного факультету церковного мистецтва катехитичного Інституту Пресвятої Трійці у Дрогобичі та Міський відділ сім’ї і молоді (керівник О. Мачишин). На запрошення працівників соціальноі служби в майстерню іконописців прийшло понад 20 осіб-учасників АТО та членів їхніх сімей-дружин і дітей.
Декан факультету,о.Михайло Олійник, розповів про бойківську ікону, як важливе явище в українському мистецтві, а також про іконографічні сюжети Св.Георгія і почалася робота. Зосереджені на таємничому процесі іконописання, учасники майстер-класу взялися до написання ікони Георгія Переможця . Організатори не випадково обрали саме цього святого, адже сьогодні нам усім так потрібна перемога над ворогами – як над зовнішніми, так і над тими, що сидять всередині нас самих і є ще більше небезпечні для нашого духовного життя. А ще тому, що майстер-клас присвячувався насамперед воїнам, що повернулися з фронту, як вияв нашої вдячності і поваги до них. А ще-як наше щире бажання, аби святий Георгій охоронив наших воїнів, які зараз знаходяться на передовій.
Однаково ретельно вимальовували свої ікони, як діти, так і дорослі, що створило неповторну атмосферу згуртованості між людьми різних поколінь, між батьками і дітьми. Це надало всім відчуття якоїсь повноти і миру. Переповнені емоціями, всі розходилися, несучи своїм рідним власноруч намальовані ікони святого Георгія-Переможця.
Викладачі та студенти факультету церковного мистецтва вже не вперше діляться своєю майстерністю з усіма бажаючими і сподіваються, що це незабаром стане доброю традицією і наше місто зможе долучитись до давніх бойківських традицій іконопису. Також факультет церковного мистецтва висловлює щиру подяку нашому фотографу-волонтеру Іванні Шугало за високопрофесійну роботу та допомогу.

Катерина Сурма
13.05.2017 р.

20 січня 2017 р. дрогобицькі іконописці Факультету церковного мистецтва презентували свої роботи в стінах Дрогобицької міської ради. Ця виставка мала на меті потішити художні смаки всіх присутніх на урочистому відкритті сесії, а також привернути увагу депутатів до потреб творчих малих громад міста та налагодити плідну співпрацю.

Катерина Сурма
21.01.2017 р.Ні для кого не секрет, що у дні різдвяних свят трапляються всілякі надзвичайні події, здатні торкнутися широкого кола людей. Це й не дивно - на те й Різдво, аби кожен повірив у казку... Такою надзвичайною різдвяною казкою для багатьох людей стала виставка, що відкрилася цими днями в музеї історії міста-курорта Трускавця. На ній окрім робіт відомих художників Наталії Курій-Максимів (живопис на склі), Степана Пісьо (живопис), фоторобіт Ірини Бердаль-Шевчик, гості змогли побачити цілу залу ікон, виконаних викладачами та студентами іконописного Факульету церковного мистецтва, що вже шостий рік діє у Дрогобичі при Інституті Пресвятої Трійці. Різдвяна і не тільки тематика бойківської ікони вразила присутніх своєю майстерністю та позитивом. Адже сьогодні стародавні традиції бойківської ікони незаслужено забуті. Надмірна спрощеність і зрозумілість, або, навпаки, занадто глибокий психологізм сучасного іконопису витіснили з нього Одухотворену Таіну... Величезний вибір сучасних художніх засобів звів нанівець і потребу в темперному живописі.

Студенти-іконописці з м. Дрогобича поставили собі за мету відродити як технологію, так і традицію бойківського іконопису, оскільки це малярство суттєво відрізняє українців поміж західною і східною мистецькою традицією, бо синтезує те й інше, надаючи йому неповторного місцевого колориту і здатне допомогти нашій нації ідентифікувати себе у сфері сакрального мистецтва. Теплу атмосферу доповнив творчий колектив скрипалів-викладачів музичного училища ім. В. Барвінського та дзвінкі дитячі голоси юних колядників - учнів трускавецької музичної школи. Присутні розходилися з відчуттям занурення у справжню різдвяну казку.

Катерина Сурма
14.01.2017р.Для студентів та викладачів іконописного факультету церковного мистецтва вже стало доброю традицією ділитися з іншими своїми навичками і вміннями.

Так було й цього разу – факультет на запрошення «Союзу українок» організував майстер-клас з іконопису для учнів молодших класів СШ №15. Керувала творчим процесом студентка 5-го курсу іконописного факультету Катерина Сурма.

Діти радісно ознайомилися з цікавою справою іконописання, в класі панувала то зосереджена тиша, то пожвавлена цікавість. Вони вперше долучилися до таїнодійства і тому, коли зі спеціально заґрунтованих дощечок внаслідок праці до учнів посміхнувся Св. Миколай, це справило неабияке враження. Адже ж нагода відчути себе справжнім іконописцем, та ще й отримати у подарунок власноруч створений образ Святого Миколая, погодьтеся, трапляється не щодня.

Мирошниченко Мар’яна
26.12.2016р.

Невимовно радісний і передсвятковий настрій на кілька годин запанував у приміщенні Дрогобицького палацу мистецтв у п’ятницю, 9 грудня, де проходив тематичний майстер-клас «Прийди і намалюй святого Миколая». Організатори – декан іконописного факультету церковного мистецтва о. Михайло Олійник та студенти цього ж факультету – Наталія Шугало, Катерина Сурма, Олена Васьків, Олег Карп’як, Ростислав Колодій, Галина Атаманюк, Сніжана Креховецька та інші – подбали, аби всі присутні почувалися максимально комфортно у нелегкій і відповідальній справі написання ікони. Адже майже всі, хто прийшов на цю подію, малювали ікону вперше у своєму житті.

Під цікаву розповідь о. Михайла та перегляд слайдів присутні творили ікону св. Миколая. Окрім інформації про цього святого та його іконографічну традицію в українській культурі, учасники дізналися безліч цікавих фактів, про техніку іконопису, про неповторність західноукраїнської ікони, а також про те, якими необхідними духовними якостями має володіти іконописець, аби створений ними образ промовляв до молільників.

По закінчені дійства всі учасники розходилися, тримаючи образочки св. Миколая і палко вірячи, що відтепер св. Миколай завжди їм допомагатиме.

Катерина Сурма
14.12.2016р.


«Миколай, Миколай, в нашу хату завітай!»

На унікальному майстер-класі, який підготували студенти і викладачі іконописного факультету церковного мистецтва Ви зможете намалювати ВЛАСНУ ікону св. Миколая та поселити її у себе вдома.
А ще Ви дізнаєтесь багато цікавого про цього святого, про його вшанування в українській традиціях, а також самі спробуєте стати помічником св. Миколая.
Сердечно запрошуємо Вас на дійство, яке відбудеться 9 грудня о 13.00 год у Дрогобицькому Палаці мистецтв, що по вул. Шевченка, 38.

З давніх-давен українці по-особливому вшановували свято Покрови Пресвятої Богородиці. У цей день в українських громадах відбувалися важливі події, започатковувалися багато нових і гарних справ…
Цієї осені студенти-іконописці Факультету церковного мистецтва, що під керівництвом о. Михайла Олійника діє при катехетичному Інституті Пресвятої Трійці вже вкотре традиційно відзначили свято Покрови відкриттям своєї нової виставки, яка так і називається: «Під Покровом Пресвятої Богородиці». На ній представлені роботи не лише студентів іконописного факультету та учнів щорічної літньої школи, яка зазвичай відбувається в монастирі с. Лаврів на Старосамбірщині, але й надзвичайно світлі, чисті і натхненні дитячі роботи учнів іконописної студії «Дрогобицький малярик», яка вже другий рік працює при факультеті.
На гостей виставки чекав ще один подарунок – декан факультету о. Михайло, викладач Мар’яна Мирошниченко та керівник дитячої студії Катерина Сурма провели майстер-клас з іконопису. Просто у залі, де презентувалася виставка за допомогою працівників музею «Дрогобиччина», зокрема п. Люби Васильків всі бажаючі мали змогу написати свою власну ікону Пресвятої Богородиці.
Майже усі вперше вирішили спробувати свої сили в іконописі, але тим не менше ікони вдалися дуже гарні. Адже ж ікона – це частково дзеркало нашої душі. Оскільки на майстер-класі малювали переважно юні учасники, то й ікони виглядали свіжі й чисті, як юність, що їх створила…
Катерина Сурма
19.10.2016р.
Іконописний факультет церковного мистецтва (ФЦМ), що ось вже 5 років існує при Інституті Пресвятої Трійці долучився до акції на підтримку сім’ї, що було зініційована релігійними організаціями в рамках цьогорічного святкування Дня міста.
Студенти і викладачі факультету провели майстер-клас, де всі бажаючі спробували свої сили в іконописі, могли намалювати власну ікону.
Близько сорока учасників майстер-класу упродовж години із захопленням творили на спеціально підготовлених полотнах лики Ісуса Христа, Пресвятої Богородиці, Ангелів-Охоронців. Від тих зображень засвітилися і лики учасників. Тим більше, що кожен міг забрати свою першу ікону додому, внісши за неї помірний вклад. Так було зібрано близько 900 гривень, які ФЦМ передав на благодійність організаторам акції.
Катерина Сурма
11.10.2016р.